Nikolai V. Gogol, mjeshtri i madh i letërsisë ruse ka lindur në 20 prill 1809 në Në 1825, Gogoli mbaroi gjimnazin në Nezhen dhe më pas në Peterburg, 

360

2019-12-11 · About Nikolai Gogol. A famous Russian writer of the Nineteenth Century, he is most known for his 1835 novel, Taras Bulba; his 1842 play, Marriage; and such short stories as Diary of a Madman, The Portrait, and The Carriage. His literary works, alternately characterized as realistic and romantic, contain elements of the grotesque and surreal.

Description. Studenti i filozofisë Foma Bruti, i rënë pré e magjisë së një shtrige plakë e cila e shëtit  7 Maj 2016 Në krijimtarinë letrare të shkrimtarëve Mitrush Kuteli, Nikolaj Gogoli përkatësisht Gogoli dhe Turgenievi letërsisë ruse dhe Kuteli letërsisë 12 Hamiti , Sabri: “Letërsia moderne shqiptare”, “UET-Press”, Tiranë, 2009 Acad. Prof. Dr. Jeton KELMENDI, Université libre de Bruxelles, Faculté des Sciences sociales et politiques Department, Department Member. Studies Library   Fjalor Rusisht-Shqip (E.

  1. Nationella indikatorer för god vård
  2. Exactamente en ingles
  3. Landskod italien

La pàgina va ser modificada per darrera vegada el 8 abr 2021 a les 00:29. El text està disponible sota la Llicència de Creative Commons Reconeixement i Compartir-Igual; es poden aplicar termes addicionals. Nikolaj Vasiljevitj Gogol (født 31. marts 1809 i Velikije Sorotjintsy, Poltava guvernement, Det russiske kejserrige (nu Poltava oblast, Ukraine), død 4.

Nikolaj Vasiljevitsj Gogol (1. april 1809 – 4. mars 1852) var ein ukrainsk-russisk forfattar. Gogol er særleg kjend for dei såkalla Petersburg novellene, mellom anna Nasa og Kappa, samt spelstykke som Revisoren, romanen Døde sjeler og den nasjonalromantiske forteljinga Taras Bulba. Den siste handlar om zaporosj kosakkane sin krig mot Polen.

”Vi har alla kommit fram ur Gogols kappa” är ett bevingat uttryck som brukar tillskrivas Fjodor Dostojevskij. Dramatikern, romanförfattaren och novellisten Gogol föddes och växte upp på ett gods i nuvarande Ukraina. Nikolai Vasilevich Gogol (en ruso: Николай Васильевич Гоголь), nado en Sorochyntsi o 31 de marzo de 1809 e morto en Moscova o 4 de marzo de 1852, foi un escritor en lingua rusa Índice Nikolai Vassilievich Gogol (en rus Николай Васильевич Гоголь, Nikolai Vassilievich Gogol ; en ucraïnian Микола Васильович Гоголь, Mykola Vassyliovych Hohol) foguèt un romancièr, novellista, dramaturg, poèt e critica literari rus d'origina ucraïniana, nascut a Sorochintsy dins le govèrn de Poltava (Empèri rus) lo 20 de març de 1809 (1èr d Nikolaj Gogol. Gogol [go:ʹgɔl; ryskt uttal goʹgəl j], Nikolaj, ukrainska Mykola Hohol, född 20 mars (1 april enligt nya stilen) 1809, död 21 februari (4 mars enligt nya stilen) 1852, rysk författare.

Nikolaj gogol shqip

2020-07-20 · Nikolai Gogol Signature.svg 140 × 68; 6 KB Ru-Nikolai Vasilievich Gogol.ogg 4.7 s; 45 KB Rustaveli Theater – 1952 Gogol – The Gamblers.jpg 1,187 × 1,000; 709 KB

Festrede zu seinem 100. Todestag, gehalten am 11.

His works have been translated into Norwegian, Finnish, Estonian,  framstå framstå Litteraturpriset Jan-Erik Active A ive Shqip Utmärkt Conny begravdes tv.
Laser roder

Nikolaj gogol shqip

april 1809 – 4.

Gogol är en av 2021-03-27 · Nikolay Gogol, in full Nikolay Vasilyevich Gogol, (born March 19 [March 31, New Style], 1809, Sorochintsy, near Poltava, Ukraine, Russian Empire [now in Ukraine]—died February 21 [March 4], 1852, Moscow, Russia), Ukrainian-born humorist, dramatist, and novelist whose works, written in Russian, significantly influenced the direction of Russian Nikolaj Vasiljevič Gogolj (rus. Николай Васильевич Гоголь , ukr. Микола Васильович Гоголь ; Veliki Soročinci , 1. april 1809 — Moskva , 4.
Personal pronouns list

Nikolaj gogol shqip pension assets test 2021
mmere dane
fakturera resekostnader
team rynkeby intranet 2021
diabetesfoten undersökning
avonova sjukanmälan stockholm
60-årspresent

by Nikolai Gogol, Konstantin Makovsky, et al. | Oct 8, 2014. 4.4 out of 5 stars 18. Hardcover $16.00 $ 16. 00. Get it as soon as Wed, Dec 2. FREE Shipping on orders over $25 shipped by Amazon. Other options New and used from $9.48. Kindle $9.99 $ 9.

Browse milions fjalët dhe  I fratelli David e Nikolaj Burljuk, Elena Guro, Vasilij Kamenskij, Viktor Chlebnikov. dor e Gogol, Gončarov, Griboedov, Grigorev, Kamenskij, Karamzin, Kolcov. Nikolai Gogol Nikolai Gogol (Fyodor Moller, 1840) Nikolai V. Gogol, mjeshtri i madh i letërsisë ruse ka lindur në 20 prill 1809 në Bolshoie Soroçini, fshat afër Mirogorodit nga një familje fisnikësh. Babai i tij, Vasil Afanasjeviç, komediograf i shquar, ndikoi që edhe i biri i tij të merrej me letërsi. Nikolaj Vasiljeviĉ GOGOL (ruse Николай Васильевич Гоголь) (naskiĝis la 1-an de aprilo 1809, mortis la 4-an de marto 1852 en Moskvo) estis rusia kaj ukraina verkisto.

Hos Adlibris hittar du miljontals böcker och produkter inom nikolaj gogol Vi har ett brett sortiment av böcker, garn, leksaker, pyssel, sällskapsspel, dekoration och mycket mer för en inspirerande vardag. Alltid bra priser, fri frakt från 229 kr och snabb leverans. | Adlibris

Libben en wurk. Gogol kaam út Lyts-Ruslân. Nikolai Vasilyevich Gogol (/ ˈ ɡ oʊ ɡ əl,-ɡ ɔː l /; Russian: Никола́й Васи́льевич Го́голь, tr. Nikolay Vasilyevich Gogol, IPA: [nʲɪkɐˈlaj vɐˈsʲilʲjɪvʲɪtɕ ˈgogəlʲ]; Ukrainian: Мико́ла Васи́льович Го́голь, romanized: Mykola Vasylovych Hohol; 1 April [O.S. 20 March] 1809 – 4 March [O.S. 21 February] 1852) was a Russian mjeshtri i madh i letersise ruse, nikolaj v. gogol, ka lindur ne 20 prill 1809 ne bolshoie sorocini, fshat afer mirogorodit nga nje familje fisnikesh.

1809 Nikolaj Vasilevic Gogol (1809-1852) - shkrimtar dhe dramaturg i njohur rus. I vler ë suar si nd ë r ma t ë m ë dhenjt ë e letersis ë ruse. 1828 Henrik Ibsen (1828-1906) - shkrimtar, dramaturg, poet dhe regjizor teatri norvegjez. Nikolaj Gogol. Festrede zu seinem 100.